Ekonomi

Airbnb evlerin içine kamera yerleştirilmesini yasakladı

HANDE BERKTAN

Ev kiralama uygulaması Airbnb, hem ev sahiplerini hem de misafirleri yakından ilgilendiren bir kural değişikliğine gittiğini duyurdu. Şirket, paylaştığı bir blog gönderisiyle dünya çapında kiralanan evlerin içine kamera yerleştirilmesini tamamen yasakladığını açıkladı. Airbnb, paylaştığı açıklamada misafirlerin “mahremiyetine öncelik verme” amacıyla böyle bir hamle yapıldığını söylüyor.

Yasak 30 Nisan’da başlıyor

Airbnb, normalde oturma odası veya koridor gibi “ortak alan” olarak nitelendirilen yerlere güvenlik kamerası yerleştirmeye belli şartlarla izin veriyordu. Bu şartlar da ilanlara evde kameranın olduğunu eklemek ve kameraları kolayca görünen yerlere koymaktı. Tabii ki banyo ve yatak odası gibi yerlere kamera yerleştirmek yasaktı. Bugünkü karar ise evlerin içine hiçbir şekilde kamera koyulamayacağını gösterdi. 30 Nisan’dan itibaren yürürlüğe girecek, evin dışına güvenlik kamerası koymak ise bazı şartlar sağlanırsa serbest olacak.

Buna göre ev sahipleri, ilanlarda dışarıda kamera olduğunu ve bu cihazların nerede olduğunu belirtmek zorunda olacak. Tabii ki dışarıya koyulan ve içeriyi gözetleyen kameralara da izin verilmeyecek. Ayrıca “mahremiyet alanı” olarak sayılabilecek belli dış mekânlarda da kamera yasak olacak.

Airbnb’nin bu hamlesi, son zamanlarda farklı ülkelerdeki konukların şikâyetlerinin ardından geliyor. Birçok kişi, evlerde gizlenmiş kameralar bulduklarını iddia ediyordu. Ev içindeki kameralar tamamen yasaklansa da kural değişikliğinin bu tarz gizli kameralarının önüne geçip geçmeyeceğini bilinmiyor.

“Airbnb konuk ve ev sahiplerinin bildirimlerini alacak”

Airbnb’nin Topluluk Politikası ve Ortaklıklardan Sorumlu Başkanı Juniper Downs, “Amacımız, topluluğumuza Airbnb’den neler bekleneceği konusunda daha fazla netlik sağlayan yeni ve net kurallar oluşturmaktı. Bu değişiklikler konuklarımıza, ev sahiplerimize ve gizlilik uzmanlarımıza danışılarak yapıldı. Politikalarımızın küresel topluluğumuz için işe yaramasını sağlamak amacıyla geri bildirim almaya devam edeceğiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu